Reklama

SvetJinak.cz
SvětJinak.cz - Pro lidi se zdravotním postižením
Joomla! Extensions
Joomla! Components, Modules, Plugins and Languages by the bucket load.
Joomla! Shop
For all your Joomla! merchandise.
Jak nainstalovat Joomlu 1.5.22 ?
Napsal uživatel Denny   
Neděle, 17 Srpen 2008 10:12

Takže jako další krok našeho jestli chcete "seriálu" je jak nainstalovat CMS (redakční systém) s název Joomla. Jejich oficialní stránky jsou: http://www.joomla.org/

Český portál včetně fóra pro úplné začátečníky je: http://www.joomlaportal.cz

Rozhodl jsem se, že napíšu článek jak krok za krokem nainstalovat redakční systém Joomla verze 1.5.22 včetně instalace českého jazyka, aby jste i menu měli v češtině. Ikdyž již byla vadaná verze 1.6 bohužel pokud vím tak ještě nebyla vydané počeštění a kombinovat balíky a moduly mezi ruznýmy verzemi Joomly bohužel nejde..

 

 

Nejdřív co bude potřeba je stažení instalačního balíku Joomla verze 1.5.22 a to stánete zde

Dále co bude potrebovat je rozšíření češtiny do Joomla a tento balík stáhnete zde

Dále spustíme program WinSCP do kterého již máme uloženy přihlašovací údaje:

 

 

Na obrázku č. 1 vidíme jak je potřeba nastavit WinSCP. Následuje obrázek zápis po uložení.

 

Jak jsem již psal v minulém článku je vidět i "fajfka" uložit heslo.. opravdu to ukládání nedoporočuji.
Takže se přihlašte na adresu vaší prezentace a na dalším obrázku si řekněme pár základních údajů.

 

Pokud máte zapnutý ve Windows firewall (bezpečnostní brána) a chcete se připojit s programem WinSCP připojit na internet takže dejte Odblokovat. :-)

 

 

Na obrázku vidíme program WinSCP přihlášený už na učet na IC.CZ čili vlevo je pevný disk a v pravém okně kde je index.html je již obsah na webovské prezentaci.

Doporučuju soubor nejdříve smazat klikněte myší na ten soubor a zmáčněte F8 apotvrďte smazání.

Povíme si pár základních funkčních kláves ve WinSCP:

CTRL+A ----- vybere všechny soubory pro práci např. kopírování nebo mazání (upozoňuji, že to označuje uplně všechno včetně adresářů !! )

TAB --- přepínání mezi levým a pravým oknem programu

INS --- klávesa inzert funguje jako částečná selekce/deselekce souborů nebo adresářů

F1 - nápověda online (na internetu)

F2 - přejmenovat

F4 - editovat soubor

F5 - kopírování

F6 - přesun

F7 - vytvořit složku (vytvoří adresář)

F8 - maže soubor nebo celé adresáře

F9 - vlastnosti souboru

F10 - konec programu (to samé jako zavření tzv. křížkem)

 

Takže smažem soubor, aby se Joomla správě zobrazovala jinak to prostě nebude správě fungovat. Chci ten soubor smazat hned, protože pak bude následovat již kopírování souborů na server a pak těch souborů tam bude moc aby jste si omylem žádný důležitý soubor nesmazali.

Takže když stáhnete instalační soubor joomla tak je potřeba rozpakovat. Sám používám program Winrar www.winrar.cz když kliknete pravým tlačítkem je možné soubor tar nebo tgz rozpakovat do podsložky.

 

Přistoupíme ke kopírování pracovních souborů na server otevřete WinSCP a připojte se na server (pokud spojení stále trvá) tak přes CTRL+A vyberte všechny soubory a složky a dejte kopírovat na web přes funkční klávesu F5. Uporoňuju, že složka Administrator je poměrně dost obsáhlá (obsahuje velké množství souborů a adresářů) a při kopírování se mi program zasekl takže doporučuji, aby jste kopírovali nejdříve všechno ostatní kromě této složky.

 

Pokud se kopírování podařilo a nezaseklo se to na nějaké chybě v přenosu tak můžem přejít z programu WinSCP do na úvodní stránku instalace redakčního programu Joomla zadejte adresu http://megatest.over.cz pod je vše správně skopírováno tak by to mělo automaticky přesměrovat na stránku jak vidíte v obrázku na
adresu: http://megatest.over.cz/installation/index.php

Vlevém sloupci je vidět postup krok za krokem jak budou následovat. Pochopitelně o každém kroku mám připravený obrázek a nějaký ten popis.

Vyberte jazyk v jakém bude instalace programu Joomla pokračovat a můžem se do toho pustit. Klikněte na další v pravém horním rohu.

 

Následuje přeinstalační kontrola. To je php skript, který si kontroluje jak je web server nakonfigurován a které typy konfigurace je potřeba případně změnit. Pochopitelně to vy změnit nemůžete to může jen administrator toho serveru takže dejme tomu, že server podporuje php5 a databázi MySQL 5.0 to by mělo pro jako základní údaje pro joomlu stačit.
Možná mě komunita od Joomly za tohle tvrzení ukamenuje, ale mě je to jedno ;-)

Podstatné je, že v horním rámečku svítí všechny pole "zeleně" tedy, že tam je napsáno ANO, kromě nemožnost změnit konfigurační soubor configuration.php
V tomto souboru jsou uloženy všechny přístupy a nastavení programu Joomla, tedy mám namysli přístup do databáze a především pokud ho uložíte i přístup a FTP. Chybu to hlásí, protože když se přihlásíte přes FTP zjistíte, že konfigurační soubor configuration.php tam jaksi neexistuje. No pochopitelně jsme přece na začátku instalace a tyto údaje se musí nějdříve zadat :-) a pak se nahrají na server ale to by jsme moc přebíhali teď jdem na další krok.

 

 

Následuje Obecná veřejná licence GNU (software je sířen zadarmo) klikněte na další ať se trochu pohnem...

V dalším okně je již nastavení pro přístup do databáze takže, teď se budou hodit ty údaje co mi přišly na email a jak je vidite tak jsem je zadal. Čili jsou tam tři základní údaje:

1) název hostitele u některých hostingů to se nastavuje jako "localhost" tady je potřeba zadat mysql.over.cz
- toto nastavení je k tomu, aby systém byl správně směrovaný na správný databázový server
- přepokládám, že existuje i mysql.ic.cz nebo mysql.tym.cz takže je to potřeba zadat správně jinak se to nenainstaluje a při spojení s databází instalační program nahlásí chybu

2) uživatelské jméno a heslo je název tzv. uživatele něco jako databázový správce
- jen pro vaší informaci tento databázový správce může mít uložené práva pro větší počet databází např. když chcete máte více stránek na jednom serveru, ale je to nepraktické řešení a především může to být bezpečnostní hrozba, protože pokud někdo neoprávěný získá přístupová hesla pro databázového správce může dojít i ke smazání všech přístupných databází

3) jméno databáze je snad jasné

4) když kliněte na pole pokročilá nastavení je tam ještě jedna skrytá volba a to, že můžete existující tabulky smazat nebo zálohovat, vzhledem k tomu, že je to nově vytvořená databáze žádná data neobsahuje takže klidně můžete dát smazat.

Pokud jste zadali všechno správně kliněte na další a je tady nastavení FTP přístupu. Bohužel jak jsem zjistil ikdyž jsem nastavil pokročilá nastavení tak jak mi to přišlo emailem tak program Joomla nemá FTP přístup to bude trochu omezení, ale není až tak velký problém.

Jde o to, že program Joomla, aby neomezoval při psaní článku tak obsahuje některé skripty, které automaticky nahrávají data např. obrázky ke článkům přes FTP prokol, aby by uživatel musel používat např. samostatně FTP program. Uživatelsky je to dobré a řekl bych z bezpečnosti taky, protože nedáváte možnost ukládat soubory přes "otevřený" podaresář. Některé CMS (redakční) programy požadují aby některé složby měly kromě práva čtení i práva zapisu což může znamenat jistý bezpečnostní problém.

Nastavením serveru nic neuděláme přístup do FTP je zakázaný, takže ikdyž si neoveříme musíme pokračovat. Klikněte na další...

 

Už se blížíme k závěru píšu to ve tři hodiny ráno... ;-)

Takže, aby jste si mohli ošahat jak se pracuje s redakčním systémem vřele doporučuji klikněte na tlačítko Instalovat ukázková data

Je tu ještě druhá volba, kde pokud již existujíci web někde máte můžete zmigrovat tj. přesunout obsah webu tedy databázi stáhnout na lokální disk a nahrát ji sem.

Jak vidíte nastavení v obrázku, jedná se o přihlašovací udaje pro administraci joomly čili zadejte nějaké heslo alespoň nejméně 6 znaků. A nahoře se zadává název portálu.

Poslední věc, která by měla zajímat je v dole jsem orámoval hlášku Pozor: do někrerých složek nelze zapisovat! Docela by mě zajímalo co tím chtěli říc no uvidíme... asi to bude tím, že program nemá přístup do FTP.

 

Dokočení instalace. Pozor vzhledem k tomu, že program nemá přístup k FTP je nutné skopírovat obsah spodního okna začínající <?php.....  do třeba poznámkového bloku a uložit bez změny na pevný disk. Následně překopírovat do hlavní složky soubor se musí jmenovat configuration.php
Bez konfiguračního souboru configuration.php nebude redakční systém vůbec fungovat !!!

Poznámkový blok ukládá soubory automaticky v příponou .TXT takže je nutné jí změnit když kliknete na soubor pravým tlačítkem myši tak je tam volba změna názvu.

A dále až se připojíte na FTP smažte nebo alespon přejmenujte složku installation na nějaký děsně dlouhý název opět se jedná o bezpečnostní ryziko.

Pokud jste postupovali jak jsem napsal tak se již můžete přihlásit jako uživatel "admin" do administrace na stránce http://mojeprezentace.over.cz/administrator/

uf.. další článek bude následovat ale teď jdu spát..

Denny...

 
„Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se smát všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“ Jan Werich